Aktualności

Ile możesz zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna jest najczęściej wykorzystywana jako układ, który zasila nasz dom w energię elektryczną. Zastosowanie takiego rozwiązania u siebie może być bardzo dobrą opcją, ponieważ potencjał energetyczny słońca przynosi niezwykle dużo korzyści. Przede wszystkim jako instalacja ekologiczna pomaga nam oszczędzać zasoby konwencjonalne i w ten sposób dbać o środowisko. Warto również pamiętać, że będziemy mogli liczyć na znacznie mniejsze rachunki za energię elektryczną. To wszystko sprawia, że instalacja fotowoltaiczna cieszy się coraz większą popularnością również w Polsce. Zanim jednak podejmiesz jakąkolwiek decyzję, dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, ile kosztuje montaż i ile będziemy mogli zaoszczędzić na wykorzystywaniu instalacji fotowoltaicznej.

Jakie czynniki wpływają na opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne?

Zanim podejmiemy decyzję o zainstalowaniu na dachu swojego domu paneli fotowoltaicznych, warto pamiętać, że zyski, które nam przyniosą, zależą przede wszystkim od energii słonecznej. W naszym położeniu geograficznym promieniowanie słoneczne, które dociera do powierzchni ziemi, rzadko kiedy osiąga moc 1000 W/m2, jaką zakładają producenci paneli fotowoltaicznych. W związku z tym taka wartość mocy szczytowej niewiele powie nam o realnych korzyściach z ich zastosowania. Należy więc policzyć dokładnie, ile dostarczają energii, aby wiedzieć, ile możemy zaoszczędzić. Zależy to w dużej mierze od promieniowania słonecznego. Wpływ będzie miało również usytuowanie paneli (kąt padania promieni słonecznych), poziom zacienienia oraz temperatura otoczenia.

Czy i jeśli tak to kiedy panele fotowoltaiczne przyniosą nam realny zysk?

Jeśli chcemy oszacować to, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne będzie dla nas opłacalnym rozwiązaniem, musimy jednak częściowo oprzeć się na informacjach podanych przez producentów. Warto cały czas pamiętać, że ilość energii dostarczanej przez całą instalację jest orientacyjna, ponieważ ma na nią wpływ choćby pogoda, której w dłuższej perspektywie czasu nikt nie jest w stanie przewidzieć. Należy więc spodziewać się różnic pomiędzy teorią i praktyką, a także liczyć się ze stratami energii. Wynoszą one w przybliżeniu 3% na przewodach i mniej więcej od 3 do 15% w inwerterze. Panele słoneczne powinny być także regularnie czyszczone, aby mogły przynieść nam jak największe zyski.

Pomijając fakt, że efektywność instalacji fotowoltaicznej zależy również od kąta ich nachylenia oraz ustawienia względem stron świata, przyjmijmy, że instalacja o mocy szczytowe 5 kWp może w ciągu roku dostarczyć nam nawet 4200 kWh energii elektrycznej. Przy uproszczonym założeniu skoro za 1 kWh płacimy średnio około 0,6 zł, to dzięki instalacji fotowoltaicznej za 25 tyś. zł o podanej wcześniej mocy oszczędzilibyśmy 2520 zł rocznie – inwestycja zwróciłaby się po 10 latach.

Należy jednak uwzględnić to, że w najlepszym wypadku zużyjemy na własne potrzeby około 30% wytworzonej energii, a pozostałe 70% oddamy do sieci elektroenergetycznej. Za oddaną nadwyżkę energii otrzymamy zniżkę w rachunkach za energię pobraną z sieci, jednak będzie to tylko około 80% jej ceny. W takim razie zaoszczędzimy rocznie nieco ponad dwa tysiące złotych, więc przy obecnych cenach inwestycja zwróciłaby się po około 12 latach, a po tym czasie zaczęłaby przynosić zysk. Warto jednak pamiętać o tym, że można starać się o dofinansowanie, więc wtedy cała inwestycja zwróci się o wiele szybciej.