Aktualności

Jak dobrać wyłączniki i gniazdka elektryczne do wnętrza?

Wyłączniki i gniazdka elektryczne są niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu i mieszkania. Warto przy tym pamiętać, że oprócz łączenia przewodu elektrycznego pełnią one również ważną funkcję w aranżacji wnętrz. Dobrze, żeby zawsze były dopasowane do stylu i kolorystki, w jakich zostały one wykończone. Ciekawym pomysłem jest użycie tych samych modeli w całej przestrzeni mieszkalnej. Na co więc zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze? O jakich zasadach bezpieczeństwa należy zawsze pamiętać?

Wyłączniki i gniazdka elektryczne do wnętrz

Zanim zdecydujemy się na zakup określonych modeli, należy zastanowić się nad rodzajem podpięcia sprzętu elektrycznego. W starszym budownictwie będziemy musieli dostosować się do obowiązujących w danej nieruchomości standardów przewodowych. Tak więc oprócz samych wyłączników i gniazdek elektrycznych będziemy musieli zdecydować się na przedłużacze, a także dodatkowe kable, które łączą kontakty z systemem przewodowym. Zakup dobrze jest skonsultować z doświadczonym elektrykiem. Oczywisty jest jednak fakt, że warto postawić na dobry, jakościowy i przede wszystkim wydajny sprzęt.

Jeśli natomiast budujemy własny dom lub kupujemy mieszkanie w nowym budownictwie nie będziemy musieli się dopasowywać – możemy wybrać przewody elektryczne zgodne z własnymi preferencjami, a nawet uniknąć klasycznych wyłączników i gniazdek.  Nie będziemy musieli używać również dodatkowych przedłużaczy oraz kabli. Cały system będzie więc dostosowany do naszych wymagań. W nowoczesnych systemach zupełnie wystarczą gniazdka nablatowe oraz przykładowo ramka złożona z kompletu różnych gniazdek. Nie można przy tym zapominać, że zakup osprzętu elektrycznego jest inwestycją na długie lata, dobrym rozwiązaniem będzie więc wybór wysokiej jakości materiałów.

Estetyczna funkcja wyłączników i gniazdek elektrycznych

Styl wykonania wyłączników i gniazdek elektrycznych pełni ważny element estetyczny całej przestrzeni mieszkalnej, dobrze więc, aby pasowały do otoczenia. Najczęściej dobiera się je według zasady, że powinny być takie same lub podobne do siebie względem koloru i stylu w obrębie danego pomieszczenia, a najlepiej też całego domu lub mieszkania.

Zatem do minimalistycznych wnętrz z surowymi, kamiennymi lub betonowymi ścianami będą pasowały srebrnoszare modele. Jasna i słoneczna przestrzeń będzie się idealnie komponowała z wyłącznikami i gniazdkami imitującymi drewno. Natomiast nowoczesne wnętrza, które wykorzystują dużo metalowych i szklanych elementów, modele w żeliwnej oprawie będą niezwykle stylowym rozwiązaniem.