Aktualności

Jak działają bezpieczniki i jak ważną pełnią funkcję?

W każdym domu powinno znaleźć się nowoczesne i proste urządzenie, jakim jest bezpiecznik automatyczny. Warto wiedzieć, że to właśnie on odpowiada za regulację przepływu prądu oraz zapobiega przepaleniu się instalacji. Rozwój nowoczesnych technologii umożliwił opracowanie lepszego rozwiązania niż dawny bezpiecznik topikowy, który w przypadku przeciążenia sieci wymagał wymiany. Bezpieczniki pełnią bardzo ważną rolę w naszych domach, ponieważ zapobiegają różnego rodzaju nieszczęśliwym wypadkom, które mogłyby być spowodowane przez prąd – jest on bardzo potrzebny do normalnego życia, nie można jednak zapominać o tym, że wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Zatem jak działają bezpieczniki i jak ważną pełnią funkcję?

Przed czym chronią bezpieczniki elektryczne?

W dużym uproszczeniu bezpieczniki elektryczne służą za pewnego rodzaju pasy bezpieczeństwa, które znajdują się w samochodzie. Są one podpięte do pojedynczego obwodu lub też całego mieszkania i sprawują pieczę nad prawidłowym działaniem instalacji elektrycznej. Jest to niezwykle istotne działanie, bez którego mogłoby dojść do nagłych i nieszczęśliwych wypadków, takich jak pożar, porażenie prądem lub zniszczenie sprzętów elektrycznych. Warto wiedzieć, że jeśli w instalacji dojdzie do nagłego skoku napięcia, bezpieczniki ją wyłączają (potocznie „wybijają”). Im większy będzie skok napięcia, tym szybciej one zadziałają. Nawet przy niskim i wolnym wzrastaniu napięcia jeszcze może działać nawet przez kilka czy kilkanaście minut.

Tak więc rolą bezpieczników elektrycznych jest ochranianie samej instalacji oraz wszystkich podłączonych do niej urządzań. Dzięki nim również chronione jest życie i zdrowie osób znajdujących się w budynku przed porażeniem prądem czy pożarem.

Jak działają bezpieczniki automatyczne i starsze wersje topikowe?

Choć najnowszym i najlepiej działającym bezpiecznikiem jest ten automatyczny, na rynku oraz w wielu domach wciąż można znaleźć bezpieczniki topikowe. Są one mniej trwałe, przez co powoli się od nich odchodzi. Działają, dopóki prąd przepływa przez nie stabilnie, jednak gdy dojdzie do zwarcia lub przeciążenia, topik w bezpieczniku ulega stopieniu, przez co obwód zostaje momentalnie przerwany, a w domu wyłączone zostaje zasilanie. Jeśli domownicy chcą je przywrócić, trzeba wtedy wymienić bezpiecznik na nowy.

Natomiast bezpiecznik automatyczny kosztuje nieco więcej, ale służy zdecydowanie dłużej. Modele różnią się między sobą inną wartością prądu znamionowego – to właśnie ona określa, kiedy bezpiecznik zadziała, musi więc zostać dobrana do konkretnej instalacji w budynku. W momencie, gdy dochodzi do zwarcia lub przeciążenia sieci, bimetalowa blaszka w bezpieczniku odkształca się w skutek wysokiej temperatury. Powoduje to zwolnienie prostego mechanizmu, a następnie przerwania obwodu. Jeśli domownicy chcą przywrócić prąd, wystarczy, że z powrotem włączą bezpiecznik automatyczny poprzez wciśnięcie przycisku – spowoduje to ponowne zamknięcie obwodu. Jak widać jest to bardzo bezpieczne, praktyczne i komfortowe rozwiązanie.