Aktualności

Jaka puszka instalacyjna – czy to na pewno prosty wybór?

Jak większość osób wie, puszka instalacyjna jest jednym z najprostszych i jednocześnie podstawowych elementów wszystkich instalacji elektrycznych. Jej wybór nie jest już jednak tak prosty czy oczywisty, między innymi ze względu na ich szeroką ofertę w różnych sklepach i hurtowniach. Jest to bardzo ciekawy i przydatny temat, dlatego warto wiedzieć, którą puszkę warto wybrać w konkretnych sytuacjach. Podstawowy podział dotyczy sposobu montażu – wyróżnia się natynkowy (puszka mocowana jest na ścianie) oraz podtynkowy (montaż puszki w ścianie). Ten artykuł chcemy poświęcić drugiej opcji, czyli puszkom instalacyjnym montowanym w ścianie. Zatem jak wybrać dla siebie odpowiednie modele? O czym warto szczególnie pamiętać?

Puszka do ścian murowanych czy karton-gips

Na samym początku kluczowe jest dodatkowe rozróżnienie, bowiem puszki instalacyjne podtynkowe dzieli się jeszcze na kolejne dwa rodzaje. Znaczenie ma tutaj materiał, z którego została wykonana ściana i co się z tym wiąże również sposób montażu puszki elektrycznej w ścianie. Może być ona bowiem wykonana z pustaków, cegły oraz wielu tego typu materiałów, co wiąże się z koniecznością wmurowania puszki w ścianę. Potrzebny wtedy będzie gips, cement lub różnego rodzaju masy szpachlarskie.

Warto jednak pamiętać, że bardzo często spotykane są ściany wykonane z popularnej płyty karton-gips, która pozwala na szybki, łatwy i czysty montaż puszki. Polega on na przykręceniu puszki do ściany z wykorzystaniem specjalnych uchwytów.

Należy według powyższych wskazówek dostosować montaż puszki do ściany, którą mamy w swoim domu lub mieszkaniu.

Puszka elektryczna – płytka czy głęboka?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy najpierw zastanowić się, jak dużo przewodów, złączek i pozostałych elementów musi zmieścić się w puszcze? Najczęściej pod gniazdkiem czy łącznikiem zainstalowanym na puszce niewiele się znajduje, więc w większości przypadków spokojnie wystarczy puszka elektryczna płytka.

Z drugiej jednak strony zastosowanie głębokiej puszki zostawia nam otwarte drzwi na wykorzystanie w przyszłości większej ilości elektroniki czy elementów automatyzacji budynku, np. gdybyśmy zdecydowali się na inteligentny dom (smart house). Wiele z nich instalowanych jest właśnie w puszkach elektrycznych. Dodatkowo więcej miejsca na montaż i łączenie zwiększa jakość wykonania, co z kolei wpływa na bezawaryjność instalacji elektrycznej.

Puszki montowane w ścianie powinny być łączone

Montaż puszki instalacyjnej w ścianie będzie dużo prostszy i bardziej komfortowy, jeśli zdecydujemy się na modele łączone. Wtedy przygotowanie miejsca do jej osadzenia zostanie ułatwione przez stosowanie porządnej otwornicy, a poza tym późniejsza obróbka osadzonych już puszek jest prostą i czystą pracą. Łatwiej będzie nam też dokonać odpowiedniego zakupu, ponieważ nie będziemy musieli liczyć, ile jakich puszek potrzebujemy. Wtedy po prostu kupuje się większą ilość puszek pojedynczych łączonych, które później można dobrowolnie wykorzystać.

Całość ułatwia wygodny system łączeniowy, działający na zasadzie zakliku. Łączenie puszki z puszką odbywa się poprzez specjalny „komin”, którym później przechodzą przewody. Warto pamiętać, że jeśli używamy puszkę jako pojedynczą lub też stanowi ona element ostatniego połączenia, taki „komin” należy bez problemu odciąć. Sama puszka łączona posiada też liczne wytłoczenia, które wycinamy w zależności od potrzeb, a następnie przeprowadzamy przez nie przewody, które wychodzą z tynku.

Puszki montowane w płycie karton-gips powinny być modułowe

Obróbka płyty karton-gips najczęściej nie stwarza żadnych problemów. Łatwiej w tym przypadku pracować z puszką modułową, której elementy łączy się ze sobą za pomocą dedykowanych, specjalnych łapek – jest to bardzo stabilny montaż. Warto również pamiętać o tym, że puszki modułowe (wielokrotne) pogłębiane posiadają profilowanie, natomiast płytkie mają prostą linię boczną.

Podsumowując, najbardziej sprawdzone, komfortowe i polecane zastosowanie puszek instalacyjnych jest takie, że w przypadku ścian murowanych odpowiednie będą puszki łączone, natomiast w ścianach karton-gips puszki wielomodułowe.