Aktualności

Fakty i mity na temat oświetlenia LED

Oświetlenie LED zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność. Obecnie można je spotkać nie tylko w prywatnych domach, ale także miejscach publicznych. Warto pamiętać, że ta technologia ma wiele interesujących zalet i dodatkowo jest bardzo uniwersalna. Użytkownicy zwracają też uwagę na to, że korzystanie z niej wiąże się ze sporą oszczędnością. Jednak tak jak w przypadku wszystkich popularnych rozwiązań, tutaj także możemy zetknąć się z wieloma mitami. Warto więc poznać fakty i mity na temat oświetlenia LED, zanim zdecydujemy się na nie do swojego domu.

Fakty i mity – kwestie finansowe

Kiedyś producenci twierdzili, że diody LED świecą nawet do 100 tysięcy godzin – jest to jednak mit, ponieważ obecnie podaje się wartości rzędu 30-50 tysięcy godzin, co jest zależne od konkretnego rodzaju oświetlenia. Prawdą jest jednak to, że technologia LED jest większym jednorazowym wydatkiem. Tradycyjna żarówka kosztuje kilka złotych, podczas gdy modele LED sięgają ceny rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu złotych. Warto jednak spojrzeć na to z szerszej perspektywy.

Żarówka LED posłuży nam dłużej nawet o dwadzieścia czy trzydzieści razy więcej niż tradycyjna. Co bardzo ważne, pobiera niemal pięć razy mniej prądu, co zdecydowanie korzystnie wpływa na nasze rachunki za energię elektryczną. Prawdą jest więc to, że warto zapłacić więcej za żarówkę LED, ponieważ posłuży nam o wiele dłużej i pozwoli na odczuwalne oszczędności w domowym budżecie.

Fakty i mity – uniwersalne zastosowania

Prawdą z pewnością jest fakt, że oświetlenie ledowe dostarcza nam bardzo ciekawych i uniwersalnych rozwiązań – do wyboru mamy różne odmiany diod oraz innych akcesoriów, przykładowo taśmy LED. Będą one pełniły nie tylko praktyczną funkcję, zapewniając nam podstawowe źródło światła, ale także dekoracyjną. Co ważne, niektóre oprawy ledowe są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz wysoką wilgoć. Z powodzeniem mogą więc być używane w łazience czy kuchni, a także w lampach ogrodowych, które są zasilane energią słoneczną. Pod tym względem oświetlenie LED nie ma sobie równych.