Aktualności

Systemy odgromowe, czyli jak działa piorunochron?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę pełnią systemy odgromowe, chroniąc nasze domy przed piorunami, nie wszyscy jednak wiedzą, jak dokładnie działają. Niezależnie więc od tego, czy zastanawiamy się nad zamontowaniem na swojej posesji piorunochronu, szukamy dla siebie odpowiedniego rozwiązania, czy też posiadamy go już od dawna, przygotowaliśmy dla Państwa krótki poradnik, z którym warto się zapoznać. Omawiamy w nim, jak działają systemy odgromowe, opisujemy ich budowę i przedstawiamy wszystkie powody, dla których warto się na nie zdecydować. Zapraszamy!

Jak działa piorunochron? Najważniejsze informacje

Rozładowania elektryczne, w których dochodzi w trakcie burzy, mogą być bardzo poważne w skutkach. Należy bowiem pamiętać o tym, że porażenie piorunem stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Nie inaczej jest z instalacją elektryczną wewnątrz budynku i wszystkimi sprzętami RTV i AGD, które są do niej podłączone – w przypadku uderzenia piorunem mogą ulec zupełnemu zniszczeniu, wywołując przy tym pożar.

Zamontowanie na dachu instalacji odgromowej zminimalizuje ryzyko uszkodzenia posesji i znajdującej się w niej dóbr, będzie więc bardzo dobrą inwestycją w bezpieczeństwo domu i mieszkającej w niej rodziny.

Działanie piorunochronu jest naprawdę bardzo proste – zainstalowany na dachu metalowy pręt ściąga na siebie uderzenie pioruna. Montuje się go w najwyższym punkcie na dachu, a przewody oplatają budynek, łącząc się z podłożem.

W ten sposób odprowadza wyładowanie elektryczne prosto do ziemi. Tego rodzaju wyładowanie atmosferyczne może mieć natężenie nawet kilkunastu tysięcy amperów, stanowi więc ogromną siłę, która mogłaby stanowić poważne zagrożenie.

Skuteczne piorunochrony – budowa instalacji odgromowej

Warto jeszcze widzieć, że piorunochrony mają przeciwdziałać niebezpiecznym skutkom uderzenia tak zwanych piorunów liniowych, czyli tych, które są przeważnie widoczne podczas burzy. Szukając jak najszybszej drogi na ziemię, uderzają w najwyższe obiekty w okolicy. Jeśli będzie to skutecznie wykonany system odgromowy, możemy spać spokojnie.

W skład budowy piorunochronu wchodzi:

  • Zwód – przewód ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub z miedzi o średnicy wynoszącej przeważnie ponad 6 mm. Montuje się go w określonej odległości od dachu (2 cm w przypadku dachu ognioodpornego i 40 cm dla nieogniotrwałego). Co ważne, musi zostać połączony z innymi elementami dachu wykonanymi z metalu, kominem oraz wywietrznikami.
  • Przewód odprowadzający – łączy zwód i przewód uziemiający lub uziom, znajdujący się w fundamentach budynku. Obecnie najczęściej stosuje się dwa przewody, ulokowane na przeciwległych narożnikach budynku.
  • Przewód uziemiający – jego zadaniem jest łączenie przewodu odprowadzającego z uziomem.
  • Złącze probiercze – jest zaciskiem, który łączy przewód odprowadzający i uziemiający. Montuje się go między 30 a 180 cm nad ziemią.
  • Uziom – są to metalowe części, znajdujące się tuż pod powierzchnią gruntu. Mogą za niego służyć różne elementy wykonane z materiałów, które przewodzą prąd.

W momencie, gdy dochodzi do uderzenia piorunu w system odgromowy, ładunek elektryczny przejmuje zwód. Prąd następnie biegnie przewodem odprowadzającym do przewodu uziemiającego, a dalej do uziomu, który umieszczony jest w ziemi. W ten sposób dochodzi do rozładowania ładunku elektrycznego w bezpieczny sposób dla posesji i ludzi znajdujących się we wnętrzach budynku.

Podsumowanie, dlaczego warto zdecydować się na piorunochron

Jak pokazaliśmy powyżej, stosowanie instalacji odgromowej jest proste, bezproblemowe i stosunkowo niedrogie. Natomiast odpowiednio dobrany i zainstalowany piorunochron zapewni nam skuteczną ochronę przed wszystkimi zagrożeniami, wynikającymi z uderzenia pioruna. Ważne jest także to, że instalacje odgromowe można bez problemu zamontować na dowolnym budynku, niezależnie od jego projektu, wysokości czy innych cech. Klasyczne piorunochrony są więc bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, które znajdą zastosowanie na dowolnej budowli.